Søk i denne bloggen

søndag 22. februar 2026

Thailand 2026 hjemreisen.

Den ble så heftig lang at jeg følte jeg var med på et maraton….

Fergen. 2 timer. Smekk full, dårligere ferge en båten til. Dårlig kiosk, mye folk. Vi holdt oss mye på dekk, mens de andre var inne i kjøligere luft. Kom i prat med en gresk jente, som var helt AMAZED over at jeg var bestemor 😇, og mor til liten og stor. Hun lånte meg en vifte da hun så jeg var varm og passet plassen vår på våre jevnlige «tokt» to gutter fra Argentina var også nysgjerrige på damen fra Norge. 




Å komme av båten var et sant helvete. Bagasjen vår lå nederst og inne og alle var jo på vei «ut». Tragisk opplegg. Det var sjukt varmt og da jeg endelig fant mine 2 sekker og 2 bagger skullw det bæres av båten med en 2 åring som skrek etter sykkelen sin (som var pakket ned i en koffert). Føler meg som et overmenneske bærende på nærmere 40 kg i den varmen. 


(Den andre veska henger bak den blå) 
Jeg var så varm og sliten at jeg ble faktisk litt uvel. 

En kranglete Bolt sjåfør og 1 time i bil ventet. 

Svigersønnen kranglet greit tilbake så det løste seg på flyplassen. 

Innsjekk og passkontroll i 40 varmegrader. Med ungen som ikke ville gå, og pikk pakk. Fikk litt bærehjelp men var mye håndbagasje på de andre også. I sikkerhetskontrollen skrek minstemann i ett fordi jeg satte han ned da jeg tok ting ut og inn av bagasjen. Litt seperasjonsangst på han der….

Slepe seg bort til gaten og verdens lengste og varmeste vei til flyet. Man må ha traller!!!

Endelig ombord i flyet, klikka det helt da setebeltet skulle på. Trass eller panikk? Aner ikke men han skrek hysterisk mens jeg prøvde å holde beltet på og ungen i setet. En mor på raden foran prøvde å avlede å hjelpe oss. Han var helt låst. Da flyvertinnene hadde satt seg tok jeg ungen på fanget under take off. 

Så var jo ikke alt HAN ville se på ipad der. Flymodus og nedlasting…. 
Energinivået var høyt. Han sto bare å hoppet opp og ned i midtgangen. 

Men vi fikk det til på et vis. Tegnesaker fra storesøster, melkesjokolade og potetgull kjøptw oss tid og bedre humør. Kort oppsummert. Han sov 3 av 13 timer🤪🤪🤪.

Ja det hele var et maraton. 
Bar samme mengde i Gardermoen også der laaaaangt å gå! 

Men godt å være på norsk jord selv om minsten bare ville tilbake til «hotellet». 

Sliten men fornøyd gjeng kom seg hjem til Lommis og sovnet godt i egen seng etter en god dusj. Bagasjen to til frysing på trappa før ting blir båret rett i maskinen dagen etter. 

Jeg har virkelig fårt slapper av. Lenge siden jeg har hatt den følelsen. 

Når blir neste tur min tro? 





lørdag 21. februar 2026

Thailand 2026, siste dagen for denne gang.

Ny båttur med den beste longtailbåten. Den har nesten en lounge foran med gode puter og teppe. 
Han hadde til og med sin egen aoekatt! En 5 mnd gammel foreldreløs ape han hadde tatt in for 4,5 mnd siden. Det var stas. En ekte tam «Herr Nilson» 




Han var rampete og kul, og de to «apekattene» fant tonen. Litt overskyet i dag men det er nesten deilig. 

Ny dag med eksotiske opplevelser med noen av de fineste folka i livet mitt. Det har vært veldig deilig å være her, selv om jeg har vært mest «alene» med yngstemann så har vi klart oss fint. Ikke fått lest så mye bok, men litt barnevakt når han sov så det ble litt massasje. 
Vi har kost oss med glutenfri pasta og pannekaker, og vanlige hamburgere og mozzareallasticks fra MC Donalds. Spist mange is, og prøvd mango for første gang. Det falt i smak. Enda en frukt lille mannen liker. 

Har sover ganske så bra, badet, vært i sola, gått, sett katter, folk og apekatter. Ja, og en snegle. 🐌

Lang tur hjem i morgen. Gleder meg til resten av flokken er samlet. 

So long Phi Phi, jeg klarer sikkert ikke å holde neg unna 😅🤣🐒😎🐠



Alt skal rettskrives på Pc etterhvert. Skriver på mobilen og skriften er mikroskopisk. 

fredag 20. februar 2026

Thailand 2026 Båt og apekatter




Jeg har en «fast» longtailbåtsjåfør vi bruker. Båtene er bedre en de fleste har. Han er behagelig og kan engelsk. Sønnen hans tok med meg og minstemann ut en tur. Der også kommer ROEN. Men han blir rolig han minste også. Duringen fra motoren og bølgene som duver. Det beste var sanda på Monkey-beach. Apekattene var ikke så spemnede men helt ok. Det å se sine egne fotspor i den puddermyke sanda var tipp topp. 



Vannet er krystallklart og kroppen bare nyter. 
Vi kjørte videre til neste strand. Her la vi oss til i det krystallklare vannet of foret fisk med potetgull. DET var morsomt det. Uti bar det med oss, og det er litt skrekkblandet fryd med sjøen full av fargerik fisk som napper på oss. 





 Jeg kjente jeg ble litt sliten. At det var tungt å skifte av og på klatre opp og ned stige løfte og holde han. Men samtidig så utrolig fint. 

Det beste er å dra en halv til hel dag. Ut til Bamboo Island og litt rundt Phi Phi. Tidligere har vi snorklet med hai, badet på flotte strender og unngått massene med å dra fra øya i båt. 

Tommel opp og pluss på ladekontoen til kroppen. 


onsdag 18. februar 2026

Thailand 2026. Sånn går dagene.

En rytme, 12 timer i senga, sovetid for minsten på dagen i tillegg. Vi har større radius og aktivitetsnivå en de andre på tur så 12000 skritt blir det fort. 

En av de fineste strendene på Phi Phi er Long Beach. Du kan gå hit, noe vi har gjort før men å bære han lengre en jeg må orker jeg ikke. Det holder med han, sykkel , badebag og en lastebil over 15 longtailtau i sanda i 32 vaemegrader 😅🤪




Restauranten er luftig og fin, det er en liten butikk og ikke minst do. Vi kjørte Longtailbåt frem og tilbake og det syntes han var stas. Flytevest fra Norge er med. 

Pommes frites, burger fra Mc Donalds, mozzarella sticks og pasta er det han spiser mest av. 

Han er jo så oppmerksom og glad og elsker mammaen sin som han sier og vil pr nå ikke hjem. 

Litt småbrendte men ironisk nok der jeg prøvde med 50 i stedet for Vossabias beste på 20. Den FUNKER! Og kan spises! 
Lange armer funker ikke for en som drar opp armene selv på vinteren 🤪

Føler tiden begynner å gå fort nå. Men jeg koser meg skikkelig ❤️

tirsdag 17. februar 2026

Thailand 2026. Phi Phi

En drøy 2 timers tur med ferge gikk bra uten pad det også. Litt traktorer og jevnlig besøk i kiosken for vann og potetgull fikk oss frem. Phi Phi er et kaos av folk og liv. Anbefales ikke 🤣. Men det kaoset gjør meg rolig. Samme effekten som New York har med sin støy, der også finner jeg en ro. 


Hotellet, et vi har brukt 2 ganger før ligger øitt utenfor sentrum. Madrassene er helt ok og det har basseng, og apekatter 🐒. Så her må man låse dørene. 

Det ble nattbading på nærmeste strand på vei hjem fra «byen». 

Gleder meg til å bare chille med han her. 

Thailand 2026

Så var man tilbake igjen. Med to egne barn på heholdsvis 22 og 2, samt barnebarnet på 5 mnd. 
Kveldsflyvning er et must når man flyr med småfolk. Det ble ca 5 timer med søvn og bare litt lei på slutten 🤪. Vi fløy Norse, jeg og minstemann kunn med håndbagasje 

Det er vel og bra det, men traller var det lite av etter passkontroll og når vi landet frem til utgangen i Phuket. Dette pluss en 2 åring som ikke ville gå… fikk heldigvis hjelp da, men reisefølget hadde jo litt å bære på de også. 

Sykkelen til minstemann, en boks med bodybutter pluss litt skinke og ekstra bøeier fikk plass i kofferten til eldstemann. 

Første natt i Phuket. Stein harde senger, og Phuket er mye biler folk og støy. Jeg og minstemann gikk en tur i gamlebyen, spiste på en cafe der du kumne betale ekstra for å kose med katter 🐈🤣


Gleder meg til å «lande» på Phi Phi i morgen. Er bare en 2 timers fergetur unna 😎